• ABC Action News
  • CENTRO Tampa
  • La Maxima 92.5
  • Tampa International Airport
  • TELEMUNDO
  • Tampa Bay History Center
  • THHI ESSAY CONTEST

    THHI has provided thousands of dollars in awards to Tampa Bay students.

    See how to apply or how you can help...Read More

    EssayAward
  • Kick-Off Event

    A family event will be celebrated at the Florida State Fairgrounds in Tampa Florida in partnership with TELEMUNDO at "La Feria de la Familia"

    The THHI cultural ambassador election takes place during this event....Read More

    Kick-off-event
  • Hispanic Man and Hispanic Woman Of The Year Gala

    The annual gala is dedicated to those selected by THHI, who deserve a life-time achievement recognition for their outstanding work in their field and community....Read More

    GalaMayor
  • Nominate for the
    Leadership Awards

    Leadership Awards..... THHI has recognized many leaders in the Tampa Bay area that excel in their fields. Nominate someone today!...Read More

    Leadership
  • Learn How to Enter
    The Poster Contest

    THHI is an advocate in preserving the Hispanic culture through art. Learn how to enter the Poster Contest or how you can help....Read More

    Poster
  • Installation Ceremony

    The new board of directors of THHI is sworn annually in the month of February....Read More

    Poster

Essay Contest Winners, 2016

Show 2012 Year Essay Winners - Gallery Show 2013 Year Essay Winners - Gallery
2013 Winners

    Category 1: Grades 6-8 English (2016)

  • 1st Place: William Ford

    Obtained Grade: 7th Grade
    School: Williams Middle Magnet
    Teacher: Elizabeth Padilla-Garay
  • 2nd Place: Sarah Torres

    Obtained Grade: 8th Grade
    School: Incarnation Catholic School
    Teacher: Maria Casanas
  • 3rd Place: Stefany Sosa

    Obtained Grade: 8th Grade
    School: Pierce Middle School
    Teacher: Dolores J. McGrath

    Category 2: Grades 6-8 Spanish (2016)

  • 1st Place: Yohana C. Elías-Pérez

    Obtained Grade: 8th Grade
    School: Farnell Middle School
    Teacher: Denise Barnes
  • 2nd Place: Allison Candia

    Obtained Grade: 6th Grade
    School: Davidsen Middle School
    Teacher: Luz M. Legra
  • 3rd Place: Luz Rodriguez

    Obtained Grade: 7th Grade
    School: Davidsen Middle School
    Teacher: Luz M. Legra

    Category 3: Grades 9-12 English (2016)

  • 1st Place: Sky Russell

    Obtained Grade: 12th Grade
    School: Freedom High School
    Teacher: Marta Gil
  • 2nd Place: Marisa Murray

    Obtained Grade: 11th Grade
    School: Tampa Bay Technical High School
    Teacher: Elizabeth Galan-Vega
  • 3rd Place: Leonardo Cornejo

    Obtained Grade: 10th Grade
    School: A.P. Leto High School
    Teacher: Angela Miranda

    Category 4:Grades 9-12 Spanish (2016)

  • 1st Place: Carlos Garcia Pérez

    Obtained Grade: 10th Grade
    School: Gaither High School
    Teacher: Patrick Geanconteri
  • 2nd Place: Jana El Chehouri

    Obtained Grade: 12th Grade
    School: Tampa Bay Technical High School
    Teacher: Annette Suarez
  • 3rd Place: Alejandro Cano Builes

    Obtained Grade: 11th Grade
    School: Riverview High School
    Teacher: Maria E. Parrilla

    Category 1: Grades 6-8 English (2015)

  • 1st Place: Arnav Pangasa

    Obtained Grade: 8th Grade
    School: J. Crockett Farnell Middle School
    Teacher: Marisol Hernandez-Rivera
  • 2nd Place: Augusta Major

    Obtained Grade: 8th Grade
    School: Webb Middle School
    Teacher: Alyssa Lum
  • 3rd Place: Kaela Sanchez

    Obtained Grade: 6th Grade
    School: Incarnation Catholic School
    Teacher: Maria Casanas

    Category 2: Grades 6-8 Spanish (2015)

  • 1st Place: Johan Alvarenga

    Obtained Grade: 7th Grade
    School: Dowdell Middle Magnet School
    Teacher: Maritza Canejo
  • 2nd Place: Carlos Montano

    Obtained Grade: 8th Grade
    School: J. Crockett Farnell Middle School
    Teacher: Denise Barnes
  • 3rd Place: Roxana Garcia Garcia

    Obtained Grade: 8th Grade
    School: J. Crocket Farnell Middle School
    Teacher: Denise Barnes

    Category 3: Grades 9-12 English (2015)

  • 1st Place: Morgan Craigin

    Obtained Grade: 11th Grade
    School: Wharton High School
    Teacher: Merrill Connor
  • 2nd Place: Hannah Pavliga

    Obtained Grade: 10th Grade
    School: H.B. Plant High School
    Teacher: Yohanis Carrera
  • 3rd Place: Sayyada Kazim

    Obtained Grade: 10th Grade
    School: Tampa Bay Technical High School
    Teacher: Elizabeth Galan-Vega

    Category 4:Grades 9-12 Spanish (2015)

  • 1st Place: Sebastian Gonzalez

    Obtained Grade: 11th Grade
    School: H. B. Plant High School
    Teacher: Yohanis Carrera
  • 2nd Place: Laura Rosales

    Obtained Grade: 10th Grade
    School: Lennard High School
    Teacher: Elena Galindo
  • 3rd Place: Ariana Borrero

    Obtained Grade: 9th Grade
    School: Riverview High School
    Teacher: Caleb Velasquez

    Category 1: Grades 6-8 English (2014)

  • 1st Place: Lexi Velte

    Obtained Grade: 8th Grade
    School: Incarnation Catholic School
    Teacher: Maria M. Casanas
  • 2nd Place: Tiana Marie Lee

    Obtained Grade: 8th Grade
    School: Rampello Downtown Partnership School
    Teacher: Silver Maranzana
  • 3rd Place: Yesenia Garduño

    Obtained Grade: 8th Grade
    School: Webb Middle School
    Teacher: Susan Anderson

    Category 2: Grades 6-8 Spanish (2014)

  • 1st Place: Carlos Garcia Perez

    Obtained Grade: 8th Grade
    School: Buchanan Middle School
    Teacher: Walter Watts
  • 2nd Place: Marian Hernandez

    Obtained Grade: 8th Grade
    School: Webb Middle School
    Teacher: Michelle M. Costa
  • 3rd Place: Maria Paula Owens

    Obtained Grade: 6th Grade
    School: Incarnation Catholic School
    Teacher: Maria M. Casanas

    Category 3: Grades 9-12 English (2014)

  • 1st Place: Allegra Griffin

    Obtained Grade: 10th Grade
    School: H.B. Plant High School
    Teacher: Elizabeth Padilla Garay
  • 2nd Place: Chloe Bare

    Obtained Grade: 10th Grade
    School: H.B. Plant High School
    Teacher: Elizabeth Padilla Garay
  • 3rd Place: Zach Perez

    Obtained Grade: 11th Grade
    School: H. B. Plant High School
    Teacher: Elizabeth Padilla Garay

    Category 4:Grades 9-12 Spanish (2014)

  • 1st Place: Allison Torres

    Obtained Grade: 11th Grade
    School: H. B. Plant High School
    Teacher: Elizabeth Padilla Garay
  • 2nd Place: Milanis Vergara-Lebron

    Obtained Grade: 11th Grade
    School: Tampa Bay Technical High School
    Teacher: Annette Suarez
  • 3rd Place: Isis Escandon

    Obtained Grade: 11th Grade
    School: H. B. Plant High School
    Teacher: Elizabeth Padilla Garay

    Category 1: Grades 6-8 English (2013)

  • 1st Place: Yanalin Esposito

    Obtained Grade: 8th Grade
    School: Webb Middle School
    Teacher: Susan Anderson
  • 2nd Place: Courtney Walsh

    Obtained Grade: 7th Grade
    School: Webb Middle School
    Teacher: Linda Mckeighen
  • 3rd Place: Amberly Garcia

    Obtained Grade: 7th Grade
    School: Webb Middle School
    Teacher: Laura Trucker

    Category 2: Grades 6-8 Spanish (2013)

  • 1st Place: Frenlyn Carral Camacho

    Obtained Grade: 8th Grade
    School: Dowdell Middle School
    Teacher: Maritza Camejo
  • 2nd Place: Raidel Guelmes

    Obtained Grade: 7th Grade
    School: Dowdell Middle School
    Teacher: Maritza Camejo
  • 3rd Place: Alejandro Morales

    Obtained Grade: 8th Grade
    School: Davidsen Middle School
    Teacher: Luz Legra

    Category 3: Grades 9-12 English (2013)

  • 1st Place: Sabbir Mirza

    Obtained Grade: 11th Grade
    School: Tampa Bay Technical High School
    Teacher: Annette Suarez
  • 2nd Place: Javier A. Caraballo-Bryant

    Obtained Grade: 11th Grade
    School: Richard C. Spoto High School
    Teacher: Yohanis Carrera
  • 3rd Place: Marilyn Salvatierra

    Obtained Grade: 12th Grade
    School: Freedom High School
    Teacher: Elizabeth Knight

    Category 4:Grades 9-12 Spanish (2013)

  • 1st Place: Estefania Garcia-Yepes

    Obtained Grade: 10th Grade
    School: Tampa Bay Technical High School
    Teacher: Annete Suarez
  • 2nd Place: Jose Sanchez-Flores

    Obtained Grade: 11th Grade
    School: Strawberry Crest High School
    Teacher: Iris Figueroa
  • 3rd Place: Ana Ibis Calderon

    Obtained Grade: 12th Grade
    School: Tampa Bay Technical High School
    Teacher: Annette Suarez

    Category 1: Grades 6-8 English (2012)

  • 1st Place: Lourdes Rodas

    Obtained Grade: 7th Grade
    School: Webb Middle School
    Teacher: Laura Trucker
  • 2nd Place: Katherine Gomez

    Obtained Grade: 7th Grade
    School: Webb Middle School
    Teacher: Laura Trucker
  • 3rd Place: Amberly Garcia

    Obtained Grade: 7th Grade
    School: Webb Middle School
    Teacher: Laura Trucker

    Category 2: Grades 6-8 Spanish (2012)

  • 1st Place: Osmin Bermudez

    Obtained Grade: 7th Grade
    School: Davidsen Middle School
    Teacher: Luz M. Legra
  • 2nd Place: Janid Figueroa

    Obtained Grade: 6th Grade
    School: Ferrell Middle Magnet
    Teacher: Elizabeth Padilla Garay
  • 3rd Place: Luz Maria Llano

    Obtained Grade: 8th Grade
    School: Martinez Middle School
    Teacher: Jillian Mikhail

    Category 3:Grades 9-12 English (2012)

  • 1st Place: Erin Parke

    Obtained Grade: 12th Grade
    School: Durant High School
    Teacher: Laura Estes - Swilley
  • 2nd Place: Javier A. Caraballo-Bryant

    Obtained Grade: 10th Grade
    School: Spoto High School
    Teacher: Mamie W. Ashby
  • 3rd Place: Edward Hiraldo

    Obtained Grade: 10th Grade
    School: Spoto High School
    Teacher: Yohanis Carrera

    Category 4:Grades 9-12 Spanish (2012)

  • 1st Place: Queeny Simpson

    Obtained Grade: 12th Grade
    School: Bloomingdale High School
    Teacher: Cheryl Ann Wellman
  • 2nd Place: Damaris Rincon

    Obtained Grade: 10th Grade
    School: Tampa Bay Technical High School
    Teacher: Frederic Moreau
  • 3rd Place: Celeste N. Crain

    Obtained Grade: 11th Grade
    School: Paul R. Wharton High School
    Teacher: Merrill Connor